Kas sa tunned hirmu ära?

Me ei saa väga sageli aru, millal hirm meid juhib. Kas sa oskad märgata, milliste sinu sõnade ja tegude taga peitub varjatud hirm?
Hirmuga on see lugu, et ta oskab ennast hästi peita.

Hirm peidab ennast sageli teiste tunnete taha, meie kaitsereaktsioonide taha.

Hirm näitab meie maskuliinses kultuuris nõrkust, haavatavust. See on üks põhjus, miks meil on "vaja" oma hirmu varjata. Suurema osa ajast "aitab" meid siinkohal alateadvus, mis käivitab meile omase kaitsereaktsioon - võitluse, põgenemise või tardumise. Hirm käivitab meile omase ohvripositsiooni, harjumusliku tundelise käitumise.

Me ei saa näidata oma hirmu, seega mängime ohvripositsioonide mänge.

Mõni vihastab, mõni süüdistab, mõnitab või põlastab, mõni on ülepingutatult ükskõikne või hoopis üle võlli armukade, mõni põgeneb või solvub, mõni hakkab passiivagressiivselt manipuleerima, jne. Valikuid on palju. Mina näiteks kipun vihastama ja teisi süüdistama. Viimased kaks aastat aitasid mul nii selgelt seda mustrit enda peal märgata. Iga järgmine piirangute teade käivitas minus vihareaktsiooni. Aga tegelikult oli selle taga hirm. Hirm, et taas saab mu sissetulek hoobi, sest midagi keeratakse kinni.

Kõikide nende harjumuslike reageerimiste taga on tegelikult hirm.

Hirm, et me pole piisavad, hirm ebaõnnestumise ees, hirm hülgamise ja äratõukamise ees, hirm millegi kaotamise ees. Me kardame, et meid ei armastata piisavalt, et meid kaasata, et meile ei anta soovitut, et meiega ei jääda jne.

Me ei sukeldu nendesse mängudesse teadlikult. Need on alateadlikud reaktsioonid. Me ei teadvusta, et nende kaitsereaktsioonide taga on hirm. Me ei teadvusta isegi seda, et need on kaitsereaktsioonid.

Me päriselt näemegi põhjust vihastada, solvuda, põgeneda, demonstatiivselt vaikida jne. Meie alateadvuses peituv filter sisaldab selle olukorra kohta mingit ammu (lapsepõlves) tehtud otsust. Otsust su enda, teiste ja maailma toimimise kohta. Sellest otsusest on saanud su uskumus, mis su otsuseid ja harjumusi juhib ning jätkuvalt sinu hirmu toidab.

Õpi oma hirmudega paremini toime tulema:

Muretsemise vähendamise ABC
https://katrinalujev.thinkific.com/.../muretsemise...

Hirmude vähendamise baasvarustus
https://katrinalujev.thinkific.com/.../hirmude-juhtimise...

Foto: Jametlene Reskp, Unsplash

Eelmine
Kuldsed käerauad?
Järgmine
Parem karta, kui kahetseda